Sesje Q&A bieżącej edycji tego kursu:
Sesje Q&A pierwszej edycji tego kursu:
Kurs sekwencjonowania #1
00:01:03 Dlaczego po Salamba Sirsasana nie ma Salamba Sarvangasana (tak jest w Świetle jogi i Jodze doskonałej dla kobiet, mi tłumaczono, że te 2 pozycje energetycznie się uzupełniają). To ważne pytanie dla mnie.
00:10:54 Z mojego punktu widzenia przydatne byłoby omówienie czasu poświęconego na poszczególne bloki asan, to trudny element prowadzenia sesji, bo często okazuje się, że raczej trzeba z czegoś rezygnować, zamiast rozszerzać
00:23:18 „ciężar ciała wycofany” – czy to znaczy to samo co przenieś ciężar ciała na pięty?
00:24:34 Czy nie wypłaszczy się za bardzo kręgosłupa lędźwiowego podwijają kość ogonową? Czy w Tadasanie przesuwamy kość ogonową w stronę kości łonowej? Czy nie wypłaszczymy pleców w dolnym odcinku?
00:41:06 Czemu Utthita Hasta Padangushtasana przed Supta Padangushtasana? Ta druga pozycja łatwiejsza. Czy łatwiejsza nie powinna poprzedzać bardziej wymagającej?
00:48:36 Nurtuje mnie ewolucja pozycji w klasycznej sekwencji. Trzeba zrobić Virę II żeby wejść do Parśvakonasany. Nie? I żeby [wykonać] P-konasanę trzeba poza zakresem jeszcze sporo siły bo ta ręka to ma podpierać tak delikatnie więc… nie układa mi się P-konasana jako łatwiejsza / niżej w ewolucji jak Vira II.
00:55:42 Czy zgadzasz się z takim stwierdzeniem, że jeśli w Upavista Konasanie siedzimy na podwyższeniu to wtedy, by nie było przeprostów mocno pracujemy nogami, a jak na samej macie siedzimy to niekoniecznie nogi na maksa trzeba dociskać. Nie za bardzo rozumiem zagadnienie przeprostów.
01:00:41 Moduł B. Czy jest jakaś okazja, przy której nie chcielibyśmy łagodzić jednostronności sekwencji?
01:09:04 Jak układać sekwencję, gdy jest zimno, deszczowo, gorąco, duszno, czyli jak pogoda na wpływ na sekwencjonowanie?
Kurs sekwencjonowania #2
00:00:50 Gdzie dać w sekwencji stojących w Garudasanę? Jakie asany użyć, żeby do niej przygotować ciało albo do czego ona może przygotować?
00:19:52 Na razie przychodzi mi do głowy tylko pyt o oddech w rozszerzeniu S N. Wychodzi na to, że aby utrzymać rytm w jednej z pozycji (np. krzesła), robi się zarówno wydech jak i wdech?
00:25:35 Skoro skręty stymulują nasz układ nerwowy czy wyobrażasz sobie, że specjalnie pobudzamy to, co jest już pobudzone czy raczej jak człowiek niespokojny to restoratywna praktyka? Zdarzyło mi się po 3 zajęciach jednego dnia po prostu płakać niby bez powodu, łzy leciały ciurkiem i zastanawiałam się czy dalej ćwiczyć. Nie przerwałam zajęć i to pewnie indywidualna sprawa, ile jest w stanie przyjąć umysł skrętów, tzn. po jakim czasie coś się w człowieku otwiera, ale co wtedy – kontynuować czy odpocząć?
00:45:11 Dlaczego tyle sekwencji vinyasowych tzn. czym wielokrotnie powtórzony skręt przeplatany wydłużeniem kręgosłupa różni się od tej samej sekwencji, ale z długim czasem trwania w asanie?
00:52:53 Zastanawiam się czy siady – same siady otwarte – można na koniec sekwencji ze skrętami i sadami, nawet bez Savasany bądź zamiennego relaksu.
00:58:00 W skrętach siedzących ostateczny skręt głowy technicznie jak ma wyglądać? Czy głowa lekko w górę? Jeśli człowiek ma problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa: lepiej podpierać skręconą głowę gdziekolwiek się da? Ale czy to faktycznie jest skręt głowy czy tylko odłożenie skręconej głowy? Teoretycznie w każdej pozycji można podłożyć podparcie i obrócić głowę – ale czy to finalnie pomaga czy nie? Czy mając wrażliwość w szyi unikać długich czasów, gdy głowa skręcona? Czy to odwracanie głowy na końcu nie tylko pomaga wydłużyć kręgosłup, ale też zapanować nad napięciem w szyi?
Kurs sekwencjonowania #3
00:00:29 Przeciwskazania dot. pozycji odwróconych: duża wada wzroku i znaczące nadciśnienie to określenia dosyć enigmatyczne:)). Dla jednych nauczycieli jest to powyżej 4,5, dla innych powyżej 6. Ktoś przychodzi po raz pierwszy, pyta o konkrety, 'czy ja mogę to robić’? I jeszcze, jeśli występuje znaczące nadciśnienie, ale jest leczone? Czy nadczynność tarczycy jest przeciwskazaniem do Jalandhara Bandhy?
00:28:16 Zamienniki pozycji odwróconych. Nie ma problemu z Sarvangasaną, ale z Sirshasaną to dla mnie ciągle wyzwanie. Klasyczna pozycja równoważna DPVD jest całkowicie nierealistyczna w warunkach mieszanych grup 15-20 osobowych, gdzie 5-7 osób staje na głowie 5-7 robi zwis, pozostałe osoby, zwłaszcza nie praktykujące długo, często też starsze, lub młode z coraz częściej pojawiającą się wadą odklejania się siatkówki oka, potrzebują łatwego, szybkiego zamiennika. U Sławka Bubicza często była to Supta Virasana – ale nie spotkałam się z tym gdzie indziej, czasem AMS na linie, Joanna często proponuje Prasarita Padotta, mi osobiście podoba się UK z klockiem u podstawy szyi, ale to utrudnione, jeśli są drabinki przy ścianach. Podobne utrudnienie do leżącej Sirshasany (nie znałam tego wariantu wcześniej!). W #3 F zaproponowałaś 'podążanie w kierunku’, czyli wariant barkowy z klockiem. Też ok.! Jeszcze inne opcje? Co sądzisz o takich zamiennikach? Jeszcze dwa, nie tak istotne może pytania.
00:41:40 Parighasana: co sądzisz o ukośnym ustawieniu stopy na podłożu, skierowanej lekko do wewnątrz? Tak robiliśmy u Sławka B. i dla mnie to jest ok., ale zazwyczaj używany jest klocek pod stopę.
00:51:39 Czy w A Ch unoszenie nogi powyżej linii biodra jest ok? Czy to wariant dla zaawansowanych? Czy raczej nie polecany ze względu na stawy k-b.?
00:57:24 Kiedy praktyka jogi jest wykonana prawidłowo? Co to znaczy w dłużej perspektywie „zatrzymanie poruszeń umysłu”? Zastanawiam się nad tym w kontekście jogi jako ćwiczeń stricte fizycznych, którymi żyją moje algorytmy fb i instagramowe… Wykonanie trudnej dla mnie asany ma wartość momentalną, tylko proces jest ważny. Z drugiej strony są pozycje, po których po długim czasie trwania np. Setubandha Sarvangasana z podparciem nic nie trzeba za bardzo robić a spokój i otwarcie pojawiają się, ale jest to jakby mimochodem, nieświadomie, niezależne od wysiłku. Zapewne wymagająca praktyka, która zakończy się Setubandą Sarvangasaną z podparciem zmieni, pogłębi tą ostatnią asanę. Czy taka pojedyncza, relaksowa Setubandha Sarvangasana jest praktyką jogi?
01:12:33 Czy będzie kolejna część kursu prócz wygięć w tył dotycząca pranayamy? To byłaby wspaniała wiadomość!
01:13:53 Pozycja stania na głowie na 2 krzesłach (Eyan Shifroni Joga z krzesłem). Stoimy na barkach, ale nazwa to: Sirshasana… Czy ten wariant energetycznie należy do grupy pozycji odwróconych z rodziny Sirshasany?
01:15:39 Mam pracę wyczerpującą fizycznie czasami i faktycznie bywa, że okres zatrzymuje się na kilka/kilkanaście godzin, to całkiem naturalne. Czy robić wtedy skłony? Czy ta wskazówka, by skłony wykonywać, gdy zatrzymuje się krwawienie, dotyczy tylko bezprzyczynowych przypadków, gdy nie wiadomo dlaczego?
01:17:22 Jak czuję, że zbliża się okres, ale nie ma jeszcze krwawienia – pozycje odwrócone są ok?
01:18:11 Czy jest jakiś kraj na świecie gdzie dziewczyny w szkole mają przedmiot typu joga menstruacyjna?
01:19:40 pamiętam z poprzedniego Q &A, że niekoniecznie jeden wzór oddechowy jest ważny w Surya Namaskarasana, ale ja się gubię jak nie mam rytmu, tak zostałam nauczona…. czy to poniżej jest ok?: wdech Vajarasana wydech Kata Vajarasana wdech Utkatasana wydech Kata Vajarasana wdech Vajarasana wydech skłon zatrzymanie oddechu wyciągnięcie na ziemi zatrzymanie oddechu klęk podparty na przedramionach wdech powrót ze skłonu do Vajarasany z mięśni brzucha oczywiście znów lawina pytań… Moje ego przeżyje jak nie usłyszy odpowiedzi, bo rozumiem, że nie powinnam monopolizować sesji Q&A, no ale jednak ciekawość bierze górę…
Kurs sekwencjonowania #4
00:01:05 Lekcja D1(chyba)po /lub w czasie Prasarita Padottanasana przy ścianie z paskiem na śródstopiach i przy staniu na głowie z podobną pracą nóg wystąpiły u mnie dość krępujące tkz. „Gazy pochwowe”. Czy można w jakiś sposób m zadbać o mięśnie dna miednicy żeby nie dochodziło do tego zjawiska ?
00:08:35 Lekcja C2(chyba) z Bharadvajsana II. Po przerobieniu zajęć z moją grupą zapytałam ludzi czy wszystko w porządku. Nikogo nie bolały kolana 🙂 Jednak dwie osoby poskarżyły się, że bolały je kostki po tej asanie. Na co warto zwrócić uwagę przy pozycjach lotosowych by były zdrowe dla kostek i stóp.
00:15:36 Co sądzisz o podkładaniu pianki pod biodra w Paryankasanie? Zamiast zmiany ustawienia nóg do Swastikasany?
00:18:42 Co robić w przypadku, gdy uczeń ma permanentne napięcie w dole pleców? W ogóle nie praktykować wygięć, zamiast tego wydłużać? Chodzi mi o sytuację, w której grupa robi wygięcia.
00:25:57 Czy przy napięciu w kolanach w Supta Virasanie napięciu, nie bólu), 'podnosić’ pozycję na kocach? Lina w wewnętrzne kolano?
00:30:58 Co robić, jeśli kolano boli w Chatushpadasanie? Rozumiem, że najpierw wyjść z pozycji, ale czy jest jakaś modyfikacja, która mogłaby pomóc?
00:36:11 Chyba zawsze na zajęciach poświęconych wygięciom obserwuję taki model: wygięcia w tył nie mogą być przerywane przyciągnięciem nogi/ nóg do brzucha. Dopiero po zakończeniu wygięć jest pełna akceptacja tego ruchu. Dlaczego?
00:43:04 Byłam na warsztacie, gdzie nauczyciel powiedział tak: nie podwijajcie kości ogonowej w czasie prób przygotowujących do wejścia do Urdhva Dhanurasany ze stania, bo to obciąża lędźwia. Czy możesz to skomentować?
00:48:27 Zdarza się, że napięcie w lędźwiach pojawia się po pewnym czasie dopiero, po 2-3 minutach, gdy jestem w wygięciu w tył z podparciem np. Viparita Dandasana na krześle albo Setubanda Sarvangasana na klocku. Równocześnie mam dość mocno wystającą kość krzyżową. Czy to może być ze sobą powiązane?
00:50:50 Zastanawiam się nad podziałem: asany aktywne i asany z pomocami, w których łatwiej o rozluźnienie, ale też o bierność. Rozumiem, że asany z pomocami są dobroczynne, gdy mamy kontuzję, ból albo gdy chcemy dłużej trwać w pozycji. Ale właśnie… w „Świetle jogi” nie ma pomocy i są raczej krótkie czasy sugerowanego trwania w pozycjach. Czy właściwa praktyka (zakładając, że nie mamy jakiś niedomagań w ciele ograniczających ruch) powinna być aktywna, dynamiczna a asany w wersji rozluźniającej zachować na etap końcowy praktyki? Z drugiej strony w książkach Lois Steinberg, choć jest to raczej joga terapeutyczna, większość asan jest w wariancie z podparciem. Zastanawiam się jak wyważyć te proporcje. Czy może w ogóle nie stosować tego podziału a skupiać się na akcji, którą asany wypracowują?
01:02:18 Czy zaakceptujesz taki pomysł, by ćwiczenia rozluźniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa, czyli równoważące wygięcie w tył, które są po tych wygięciach, wpleść w sekwencję również przed wygięciami? Zamiast:
– wprowadzenie, rozgrzewka – wygięcia – wyprowadzenie – relaks ostateczny
byłoby:
– wprowadzenie, rozgrzewka – wyprowadzenie (nazwa nie pasuje, ale chodzi po prostu o te same asany, które będą po wygięciach) – wygięcia – wyprowadzenie – relaks ostateczny.
Czy takie postępowanie zmniejszyłoby ewentualne napięcie/ból w lędźwiach, które jest tak powszechne?