Kurs sekwencjonowania 2024 – edycja dla praktykujących

Sesje Q&A bieżącej edycji tego kursu:


Sesje Q&A pierwszej edycji tego kursu:

Kurs sekwencjonowania #1

00:01:03 Dlaczego po Salamba Sirsasana nie ma Salamba Sarvangasana (tak jest w Świetle jogi i Jodze doskonałej dla kobiet, mi tłumaczono, że te 2 pozycje energetycznie się uzupełniają). To ważne pytanie dla mnie.

00:10:54 Z mojego punktu widzenia przydatne byłoby omówienie czasu poświęconego na poszczególne bloki asan, to trudny element prowadzenia sesji, bo często okazuje się, że raczej trzeba z czegoś rezygnować, zamiast rozszerzać

00:23:18 „ciężar ciała wycofany” – czy to znaczy to samo co przenieś ciężar ciała na pięty?

00:24:34 Czy nie wypłaszczy się za bardzo kręgosłupa lędźwiowego podwijają kość ogonową? Czy w Tadasanie przesuwamy kość ogonową w stronę kości łonowej? Czy nie wypłaszczymy pleców w dolnym odcinku?

00:41:06 Czemu Utthita Hasta Padangushtasana przed Supta Padangushtasana? Ta druga pozycja łatwiejsza. Czy łatwiejsza nie powinna poprzedzać bardziej wymagającej?

00:48:36 Nurtuje mnie ewolucja pozycji w klasycznej sekwencji. Trzeba zrobić Virę II żeby wejść do Parśvakonasany. Nie? I żeby [wykonać] P-konasanę trzeba poza zakresem jeszcze sporo siły bo ta ręka to ma podpierać tak delikatnie więc… nie układa mi się P-konasana jako łatwiejsza / niżej w ewolucji jak Vira II.

00:55:42 Czy zgadzasz się z takim stwierdzeniem, że jeśli w Upavista Konasanie siedzimy na podwyższeniu to wtedy, by nie było przeprostów mocno pracujemy nogami, a jak na samej macie siedzimy to niekoniecznie nogi na maksa trzeba dociskać. Nie za bardzo rozumiem zagadnienie przeprostów.

01:00:41 Moduł B. Czy jest jakaś okazja, przy której nie chcielibyśmy łagodzić jednostronności sekwencji?

01:09:04 Jak układać sekwencję, gdy jest zimno, deszczowo, gorąco, duszno, czyli jak pogoda na wpływ na sekwencjonowanie?

Kurs sekwencjonowania #2

00:00:50 Gdzie dać w sekwencji stojących w Garudasanę? Jakie asany użyć, żeby do niej przygotować ciało albo do czego ona może przygotować?

00:19:52 Na razie przychodzi mi do głowy tylko pyt o oddech w rozszerzeniu S N. Wychodzi na to, że aby utrzymać rytm w jednej z pozycji (np. krzesła), robi się zarówno wydech jak i wdech?

00:25:35 Skoro skręty stymulują nasz układ nerwowy czy wyobrażasz sobie, że specjalnie pobudzamy to, co jest już pobudzone czy raczej jak człowiek niespokojny to restoratywna praktyka? Zdarzyło mi się po 3 zajęciach jednego dnia po prostu płakać niby bez powodu, łzy leciały ciurkiem i zastanawiałam się czy dalej ćwiczyć. Nie przerwałam zajęć i to pewnie indywidualna sprawa, ile jest w stanie przyjąć umysł skrętów, tzn. po jakim czasie coś się w człowieku otwiera, ale co wtedy – kontynuować czy odpocząć?

00:45:11 Dlaczego tyle sekwencji vinyasowych tzn. czym wielokrotnie powtórzony skręt przeplatany wydłużeniem kręgosłupa różni się od tej samej sekwencji, ale z długim czasem trwania w asanie? 

00:52:53 Zastanawiam się czy siady – same siady otwarte – można na koniec sekwencji ze skrętami i sadami, nawet bez Savasany bądź zamiennego relaksu.

00:58:00 W skrętach siedzących ostateczny skręt głowy technicznie jak ma wyglądać? Czy głowa lekko w górę? Jeśli człowiek ma problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa: lepiej podpierać skręconą głowę gdziekolwiek się da? Ale czy to faktycznie jest skręt głowy czy tylko odłożenie skręconej głowy? Teoretycznie w każdej pozycji można podłożyć podparcie i obrócić głowę – ale czy to finalnie pomaga czy nie? Czy mając wrażliwość w szyi unikać długich czasów, gdy głowa skręcona? Czy to odwracanie głowy na końcu nie tylko pomaga wydłużyć kręgosłup, ale też zapanować nad napięciem w szyi?