Blog Studia Jogi
Katarzyny Pilorz
Zapraszamy do śledzenia bloga Katarzyny Pilorz – Filozof na macie
Wpis na 20lecie szkoły
Postanowiłam wtedy, że zmieniam kurs i zwalniam tempo. Rozpoczęłam proces stopniowego ograniczania warsztatów i szkoleń na rzecz skupiania się na szkole. Obecnie jestem w roku przełomowym, w którym żadnych warsztatów już nie prowadzę – ten proces dobiegł końca. Moja działalność szkoleniowa przeniosła się do onlinu

Katarzyna Pilorz
Moja terapia jajnikowa
Od prawie 8 lat jestem mamą. Zostałam nią dość późno, bo mając prawie 42 lata. Widoki na moje macierzyństwo pojawiły się dopiero koło czterdziestki, bo wcześniej cierpiałam na poważne zaburzenia miesiączkowania. Przez całą młodość okres miewałam 2-4 razy w roku. Wiedziałam też, że bardzo źle reaguję na hormony syntetyczne. Moja zwykłą praktyka jogi nie pomagała.
Zmieniło się to dopiero pod wpływem celowanej – ułożonej pod mój problem praktyki terapeutycznej, którą zaordynowała mi Gita Iyengar. Jak do tego doszło?

Katarzyna Pilorz
Co po ciąży, czyli Vairagya w praktyce asan.
Podobnie jest w wypadku postrzegania kobiet po urodzeniu dziecka. Ciąża się zakończyła, dziecko jest już poza organizmem kobiety – nie ma zatem przeszkód, aby zacząć prace nad przywróceniem ciału atrakcyjności sprzed ciąży. I osoby wiedzione tym przekonaniem przystępują do prac nad redukcją tkanki tłuszczowej, wzmacnianiem brzucha, wysmuklaniem nóg. Korzystają często w tym celu z praktyki asan. Nic bardziej błędnego. Dlaczego – ponieważ istotą praktyki po rozwiązaniu jest właśnie Vairagya.

Katarzyna Pilorz
O postrzeganiu ciała kobiety w kontekście ciąży. O naszym postrzeganiu ciała w kontekście praktyki – cz. 2
Prowadząc warsztaty jogi dla nauczycielek/ nauczycieli jogi staram się propagować inną kulturę podejścia do ciała. Opartą na szacunku dla jego potrzeb. I właśnie w zgodzie z tym podejściem pokazuję, co warto robić w ciąży a co nie wniesie nic wspierającego organizm przeszłej mamy oraz co może wiązać się nawet z ryzykiem kontuzji. Praktyka ma wspierać nas po każdym względem – fizycznym, organicznym, mentalnym, a nie realizować zamierzenia płynące z naszych oczekiwań, dążności do osiągów czy ambicji.

Katarzyna Pilorz
O postrzeganiu ciała kobiety w kontekście ciąży. O naszym postrzeganiu ciała w kontekście praktyki – cz. 1
Bardzo poruszył mnie obraz będący punktem odniesienia dla pytania od jednej z uczestniczek warsztatu poświęconego praktyce asan w czasie ciąży. Kiedy stanęła mi przed oczami postać kobiety z brzuchem w Urdhva Dhanurasanie do tego rozpiętej na dwóch paskach ciągniętych przez innych uczestników zajęć po prostu poczułam złość.

Katarzyna Pilorz
Letnie laboratorium jogi – cz. III
Jednak najwięcej z wagi pracy nad tym obszarem zrozumiałam po pobycie w RIMYI w Punie, gdzie wiele lat wcześniej (2008) przechodziłam rehabilitację szyi. Doglądał jej sam BKS Iyengar. Na długo utkwiło w mojej głowie jego zdanie rzucone na mój temat do asystentki, która ułożyła mnie w pozycji regeneracyjnej – “Is this yogic face?”. Bardzo długo nie mogłam dojść jego znaczenia.

Katarzyna Pilorz
Letnie laboratorium jogi – cz. II
Swoje doświadczenia postanowiłam wykorzystać dodając do programu warsztatów codzienny trening dna miednicy metodą Felt Sense. Jego twórczynię spotkałam w 2010 roku na konwencji jogi Iyengara w USA i kupiłam od niej nowo wydaną wówczas książkę właśnie o tej – opartej na wizualizacjach – metodzie pracy z przeponą miedniczną (jak to potem nazwałam).

Katarzyna Pilorz
Letnie laboratorium jogi – cz. I
Chciałam Wam w tym okresie wakacyjnym opowiedzieć, jak ewoluowały letnie warsztaty jogi, które prowadziłam od wielu lat nad Bałtykiem. Inspiracją do tego będą sesje zdjęciowe, które starałam się robić regularnie, aby mieć ilustracje do materiałów reklamowych. Te sesje pokazuję też jak przez te lata zmieniło się moje ciało. Na zdjęciach w skąpym odzieniu plażowym widać to najdobitniej.

Katarzyna Pilorz
Zapisz się do naszego
newslettera
Zapisując się do biuletynu wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o ofercie Studia Jogi Katarzyny Pilorz.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.