1. Witam, czy joga pomaga w odchudzaniu?
Prawidłowa praktyka asan przywraca równowagę w ciele oraz redukuje poziom napięcia układu nerwowego, który jest często przyczyną objadania się. Równowaga ta objawia się na poziomie fizjologicznym zbilansowaniem potrzeb organizmu i ilości spożywanych kalorii. Dzieje się tak za sprawą dobroczynnego wpływu asan na organy wewnętrzne. Regularna praktyka poprawia, bowiem trawienie i gospodarkę hormonalną.
Praktyka asan powoduje również usprawnienie ciała poprzez wzmocnienie słabych jego części oraz rozciągnięcie tych zablokowanych. I w jednym i w drugim wypadku zwiększa się obszar w ciele, który do tej pory pasywny włącza się w aktywność ruchową organizmu. Na mapie ciała zaczynają topnieć obszary, które obrośnięte tkanką tłuszczową wskazywały na to, że są nieczynne. Zwiększenie tego aktywnego obszaru powoduje zwiększenie szans na spalanie tłuszczu, a generalny przyrost masy mięśniowej na trwałe podnosi bazową przemianę materii, co korzystnie wpływa na spalanie kalorii. Nie mówiąc już o poprawie samopoczucia, które – jak w wypadku każdej nie nadto forsownej aktywności fizycznej – towarzyszy przyjemnemu zmęczeniu.
I jeszcze jedno – przed praktyką asan zaleca się 3-4 godzinną przerwę po posiłku. Szybko można się zorientować, że aby nie cierpieć na zajęciach – ów posiłek nie powinien być zbyt obfity i ciężki… Jak nie trudno się domyślić – regularna praktyka dostarcza tym samym dodatkowej motywacji dla ograniczenia spożywanych kalorii. Byle nie do przesady!
2. Ostatnio bardzo zaciekawiła mnie joga, (ćwiczę już pół roku) jednak przez to musiałam zrezygnować z basenu i aerobiku – bo czasowo nie dałabym rady. Przytyłam 5 kilo i jestem z tego powodu bardzo zła, czy grozi mi dalsze tycie, jeśli nie zacznę innego dynamiczniejszego sportu? Joga dobrze działa na mnie, na moje samopoczucie, ale mam większy apetyt. Co mogę z tym zrobić? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Bardzo chciałabym Pani pomóc, jednak mam zbyt mało danych żeby cokolwiek doradzać. Praktyka jogi powinna mieć działanie wyciszające apetyt i regulujące przemianę materii. Większość osób raczej traci na wadze po podjęciu praktyki. Nie umiem powiedzieć dlaczego akurat w Pani przypadku jest na odwrót. Proszę przede wszystkim się nie denerwować i zwrócić większą uwagę na dietę oraz pory, w jakich spożywa Pani posiłki. Utrzymanie odpowiedniego bilansu między tym, co jemy a tym, co spalamy jest dużo łatwiejsze, kiedy pory posiłków są stałe i ostatni posiłek jest spożywany nie później niż o 18.
Proszę o więcej informacji dotyczących rodzaju Pani praktyki i trybu życia, a będzie mi łatwiej udzielić Pani rady. Pozdrawiam serdecznie!
3. Mam 34 lata. Niecałe 2 lata temu przytyłam około 12 kg. Zazwyczaj ważyłam ok. 52kg Wydaje mi się, iż jest to spowodowane spowolnieniem przemiany materii i zmianami hormonalnymi. Mam b. dobre wyniki badań włącznie z hormonami. Będąc młodszą sama ćwiczyłam, obecnie jednak odczuwam skutki mojej wagi w postaci ociężałości i braku ,,energii” do życia. Czy mogę ćwiczyć jogę (sama zaczęłam i spodobało mi się), ale nie bardzo wiem od czego zacząć żeby sobie nie zaszkodzić. Okazało się, że jestem nadal dobrze rozciągnięta, ale siła mięśniowa słaba. Mam obfite krwawienia miesięczne… Mam tendencje do spadku ciśnienia w zależności od pogody. Proszę o pomoc i pozdrawiam.
Jak najbardziej – w Pani przypadku nie widzę przeciwwskazań do praktyki jogi. Mam jednak jedno zastrzeżenie – praktyka ta powinna się odbywać pod okiem doświadczonego nauczyciela. Sama Pani zauważyła, że Pani ciało jest elastyczne, ale też słabe. Osoby o takiej konstytucji wykonując asany samodzielnie są narażone na pogłębianie tej już istniejącej w ich ciele nierównowagi. Jak już wspomniałam w odpowiedzi na 1 pytanie – siła mięśni jest potrzebna do tego by spalić tkankę tłuszczową, ponadto umożliwia ona wykonywanie asan w sposób dynamiczny. Cykle powitania słońca i inne sekwencje tzw. Vinyasy odświeżają umysł, usuwają ociężałość, dodają wigoru, są lepsze na „dzień dobry” niż filiżanka kawy. W terminologii ajurvedycznej można powiedzieć, że redukują Kapha i podnoszą Pitta w organizmie. Czerpanie tych dobrodziejstw z dynamicznej praktyki jogi wymaga stopniowego wzmocnienia ciała a to trudno osiągnąć ćwicząc w domu. Gorąco zachęcam Panią do zapisania się na zajęcia u wykwalifikowanego nauczyciela. Spis szkół jogi i nauczycieli w całej Polsce znajdzie Pani w portalu joga-joga.
Pozdrawiam serdecznie i życzę postępów!