Q&A dotyczące praktyki kobiecej – cz. V. Praktyka w czasie ciąży

Tagi:

1. Ćwiczę jogę od 2 lat (w domu) codziennie, czy mogę tez sama ćwiczyć w I trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to moment kluczowy dla rozwoju ciąży i dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym. Generalnie osoby, które praktykowały przed poczęciem mogą kontynuować praktykę też w pierwszym trymestrze wyłączywszy z niej pozycje napinające brzuch i ściskające go. Praktyka nie może być zbyt intensywna i żadnym wypadku – wyczerpująca. Należy unikać skoków, skrętów i napinania mięśni brzucha. Ta okolica powinna pozostać miękka i otwarta. W miarę rozwoju ciąży do przeciwwskazań dołącza się skłony, które wraz z rosnącym brzuchem powodują ucisk na rozwijające się w łonie matki dziecko. Ważną wskazówką przez całą ciążę pozostaje wydłużanie i wzmacnianie kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, a aby zapewnić miękki dół brzucha – wzmacnianie ud oraz aktywna praca stóp. Wszelkie zalecenia dotyczące praktyki w poszczególnych trymestrach znajdzie Pani w opracowaniu Agnieszki Kocot „joga w ciąży” dostępnym w portalu joga-joga.

Niemniej, zastosowanie zaleceń z tego opracowania wymaga umiejętności stosowania przyrządów oraz znajomości zasad pracy w pozycjach. Dlatego zachęcałabym Panią do bezpośredniej konsultacji u doświadczonego nauczyciela – najlepiej metody Iyengara – jeśli chce Pani skorzystać z materiałów Agnieszki Kocot i mieć pewną gwarancję bezpiecznej praktyki.

2. Pani Kasiu, mam 31 lat, jestem w czwartym miesiącu ciąży. Bardzo bym chciała wykonywać ćwiczenia jogi bezpieczne dla mnie i dla dzidziusia. Nie mogę jednak skorzystać z lekcji z nauczycielem- przebywam we Francji w miejscu gdzie zajęcia takie się nie odbywają. Wdzięczna bym była za umieszczenie zestawu bezpiecznych ćwiczeń(z obrazkami). Dodam jeszcze, że miałam małe doświadczenia z praktyką jogi- ok. 1,5 roku temu ćwiczyłam ok. 3-4 miesiące na zorganizowanych zajęciach i szło mi nieźle. Z góry dziękuje i pozdrawiam

Jeśli ma Pani już za sobą 14 tydzień ciąży, to jest Pani w idealnym momencie do rozpoczęcia praktyki jogi dla ciężarnych. Nie wiem, kiedy moja odpowiedź do Pani dotrze, dlatego dodam, że w większości przypadków nie zaleca się rozpoczynania praktyki w ostatnim trymestrze ciąży.

Praktyka ciążowa nie może być zbyt intensywna i żadnym wypadku – wyczerpująca. Należy unikać skoków, skrętów napinania mięśni brzucha i ściskania go. Ta okolica powinna pozostać miękka i otwarta. W miarę rozwoju ciąży do przeciwwskazań dołącza się skłony, które wraz z rosnącym brzuchem powodują ucisk na rozwijające się w łonie matki dziecko. Ważną wskazówką przez całą ciążę pozostaje wydłużanie i wzmacnianie kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, a aby zapewnić miękki dół brzucha – wzmacnianie ud oraz aktywna praca stóp. Wszelkie szczegółowe wskazówki dotyczące praktyki w poszczególnych trymestrach znajdzie Pani w opracowaniu Agnieszki Kocot „joga w ciąży” dostępnym w portalu joga-joga. Materiał ten jest bogato ilustrowany zdjęciami.

Niemniej, zastosowanie zaleceń z tego opracowania wymaga umiejętności stosowania przyrządów oraz znajomości ogólnych zasad pracy w pozycjach. Dlatego zachęcałabym Panią do bezpośredniej konsultacji u doświadczonego nauczyciela – najlepiej metody Iyengara (lista nauczycieli zrzeszonych we francuskim stowarzyszeniu jogi Iyengara znajduje się pod adresem: http://perso.wanadoo.fr/afyi/Enseignants.html) – jeśli chce Pani skorzystać z materiałów Agnieszki Kocot i mieć pewną gwarancję bezpiecznej praktyki.

Jeśli nie ma Pani szans na kontakt z kimś takim proszę oprzeć się na materiałach publikowanych z myślą o osobach chcących praktykować samodzielnie np. na: „Inner Beauty, Inner Light Yoga for pregnant women” Frederick Leboyer dostępnej w sprzedaży wysyłkowej przez Internet.

Życzę powodzenia!

3. Witam serdecznie. Jestem 30-letnią kobietą w zaawansowanej ciąży. Nigdy nie miałam styczności z jogą mimo, że zawsze bardzo mnie fascynowała. Chciałabym jeszcze przed porodem (który odbędzie się pod koniec lipca) spróbować poćwiczyć w ten sposób. Czy jest to bezpieczne? Jak zweryfikować umiejętności prowadzącego zajęcia? Pozdrawiam. Patrycja

Pani Patrycjo,

rozpoczęcie praktyki jogi tuż przed porodem (ale dotyczy to też ostatniego trymestru), zwłaszcza w sytuacji kiedy nie praktykowała Pani przed zajściem w ciążę, nie jest wskazane.

Jeśli jednak jest Pani w dobrym stanie fizycznym i psychicznym, to można próbnie udać się na zajęcia jogi dla pań w ciąży. Ważne jest jednak, żeby nic w trakcie zajęć jak i po ich zakończeniu nie wzbudziło Pani najmniejszej podejrzliwości. Zajęcia powinna Pani opuścić w dobrym nastroju, z poczuciem odprężenia i regeneracji sił. W przeciwnym razie – proszę się uzbroić w cierpliwość i poczekać do rozwiązania. Już trzy miesiące po porodzie można rozpocząć łagodną praktykę!

Zajęcia dla Pań w ciąży powinni prowadzić tylko bardzo doświadczeni nauczyciele. Warto spojrzeć od jak dawna dana osoba ćwiczy i uczy. Moim zdaniem można zaufać osobie, z minimum 5 letnim stażem w prowadzeniu zajęć oraz pewnym doświadczeniu w praktyce ciążowej. W metodzie Iyengara uprawnienia do prowadzenia zajęć dla pań w ciąży mają nauczyciele z certyfikatem Junior II, Junior III i wyższymi, czyli stopnia Senior. Wykaz dyplomowanych nauczycieli jogi Iyengara znaleźć można na stronie: http://www.joga.org.pl/nauczdyplom.htm

Życzę powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *