Q&A dotyczące praktyki kobiecej – cz. VIII. Menopauza i praktyka po pięćdziesiątce.

1. Jakie asany łagodzą objawy menopauzy?

Proszę spróbować następującego zestawu pamiętając, że asany działają efektywniej, jeśli praktykuje się je w ścisłej sekwencji:

1. Dandasana

2. Upavishta Konasana

3. Baddhakonasana

4. Supa Baddhakonasana

5. Virasana

6. Supta Virasana

7. Supta Padangushtasana I

8. Supta Padangushtasana II

9. Prasarita Padottanasana

10. Adhomukha Svanasana z podpartą głową i dłońmi

11. Uttanasana z podpartą głową

12. Ardha Chandrasana

13. Utthita Trikonasana

15. Tadasana

16. Urdhvahastasana w Tadasanie

17. Parvatasana w Tadasanie

18. Namaskarasana w Tadasanie

19. Gomukhasana I w Tadasanie

20. Adhomukha Virasana z podpartym tułowiem i czołem

21. Janu Sirsasana z opartym czołem

22. Pascimottanasana z opartym czołem

23. Adhomukha Svanasana z podpartą głową

24. Salamba Sirsasana

25. Viparita Dandasana na krześle

26. Salamba Sarvangasana na krześle

27. Halasana na krześle

28. Setubandha Sarvangasana na wałku

29. Setubandha Sarvangasana na ławeczce z głową wyżej i ramionami niżej

30. Viparita Karani

31. Savasana na wałku z bandażem wokół głowy

2. Pani Katarzyno! A co z kobietami w moim wieku, które przechodzą menopauzę, a chcą uczyć się jogi? Mam różnego rodzaju uderzenia gorąca, jestem nieustannie spięta, zwłaszcza w ramionach, do tego mam dyskopatie kręgów szyjnych i lędźwiowych. Duże obniżenie narządów rodnych po porodach, co powoduje nie trzymanie moczu. Jest to tak okropnie uciążliwe w moim przypadku, że zaczęłam się zastanawiać i interesować czy właśnie joga by mi nie pomogła w pewnych stosowanych ćwiczeniach w tej sytuacji? Proszę o wskazówki dla mnie jako raczkującej ani raz jeszcze nie próbującej jogi. Co mam robić? Czy mogę sama w domu się uczyć? Jak zacząć? Pozdrawiam

W Pani przypadku sugerowałabym bezpośrednią konsultację z wykwalifikowanym i doświadczonym nauczycielem jogi, który w odpowiedni sposób dobierze Pani zestaw ćwiczeń, a co najważniejsze bezpiecznie wprowadzi Panią w arkana jogi. Bardzo ważne, aby w tak skomplikowanym przypadku jak Pani nie zaszkodzić zaraz na wstępie, bo to może zaprzepaścić okazję do poprawy Pani stanu przez praktykę asan. Czego miałaby dotyczyć ta poprawa? Widzę tu dwie zasadnicze kwestie: dotyczącą terapeutyki kręgosłupa i tą związaną z problemami ginekologicznymi.

Po pierwsze należałoby popracować nad wzmocnieniem i uelastycznieniem kręgosłupa, żeby to osiągnąć potrzeba otwarcia w okolicach pasa barkowego i klatki piersiowej – aby uwolnić odcinek szyjny i piersiowy oraz okolic miednicy i bioder – aby uwolnić lędźwia. Pracę nad tym może Pani wykonywać stopniowo i ostrożnie praktykując zestawy dla początkujących. Wraz z efektami fizycznymi powoli pojawiać się będzie też więcej dystansu i ciało powoli będzie się uwalniać od chronicznego napięcia wywołującego sztywność.

Jeśli chodzi o usuwanie negatywnych objawów menopauzalnych, to trzeba będzie poczekać do momentu, w którym opanuje Pani podstawowe asany. Można będzie wtedy zacząć stosować zestawy łagodzące te dolegliwości. Przykładowy znajduje się w odpowiedzi na poprzednie pytanie.

Ostatnia rzecz to problem z obniżeniem narządów rodnych po porodach i związane z tym komplikacje. Joga może mieć tu zastosowanie wspomagające. Regularna i zrównoważona praktyka asan ze wszystkich grup powinna poprawić tonus mięśniowy – również w okolicach miednicy – i w ten sposób przynieść ulgę w problemach z nietrzymaniem moczu. Na te efekty trzeba będzie cierpliwie poczekać. Niestety, jeśli problem jest poważny – główny sposób pomocy musi zostać zaproponowany przez Pani lekarza. Podaję poniżej zestaw asan na obniżenie macicy, które – jak już pisałam – mogą wspomagać inne środki medyczne:

1. Salamba Sirsasana

2. Viparita Dandasana na krześle

3. Supta Baddhakonasana na wałku

4. Supta Virasana na wałku

5. Supta Padangushtasana do boku ze stopą podpartą

6. Dandasana

7. Urdhvamukha Janu Sirsasana (wklęsłe plecy)

8. Prasarita Padottanasana

9. Tadasana

10. Urdhvahastasana w Tadasanie

11. Ardha Chandrasana

12. Salamba Sarvangasana na krześle

13. Setubandha Sarvangasana na wałku

14. Setubandha Sarvangasana na ławeczce z głową wyżej i ramionami niżej

15. Viparita Karani

Oba zestawy terapeutyczne obejmują pozycje odwrócone. Praktyka tych asan w wypadku zwyrodnień kręgosłupa szyjnego powinna być poprzedzona odpowiednio długimi przygotowaniami. Jak widać – joga w Pani przypadku ma wiele do zaoferowania jednak zastosowanie jej środków musi być stopniowe i dokonywać się pod okiem odpowiedniego nauczyciela. Zachęcam Panią do znalezienia takiego wśród dyplomowanych nauczycieli jogi Iyengara.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

3. Witam, to moje pierwsze zainteresowanie jogą, chciałabym mieć zajęcia, ale mieszkam w Elblągu i nawet nie wiem czy jakiś profesjonalista prowadzi zajęcia jogi w tym mieście. Za 10 dni kończę 50 lat, jestem w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Chcę praktykować jogę. Pozdrawiam

Gorąco zachęcam Panią do rozpoczęcia praktyki. Osoby w Pani wieku czerpią wiele korzyści właśnie z tej formy ruchu, gdyż nie wyczerpuje ona naturalnych sił organizmu, ale pomaga je regenerować i dostosowywać intensywność ćwiczeń do możliwości praktykujących. Niemniej pierwsze kroki na ścieżce jogi powinny być stawiane pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. To niezwykle ważne – z jednej prostej przyczyny. Joga jest ścieżką, którą można podążać wiele lat doświadczając dobrodziejstw z niej płynących, pod warunkiem jednak, że praktyka będzie wykonywana w odpowiedni sposób. My zaś przystępując do niej wnosimy wszystkie nawyki ruchowe zapisane w naszym ciele przez lata życia. Nierzadko stoją one w sprzeczności z prawidłowym wykonaniem asan. Żeby dostrzec tę sprzeczność trzeba obserwatora z zewnątrz, który wprawnym okiem oceni prawidłowość wykonania pozycji. Jeśli zacznie Pani regularnie praktykować sama istnieje duże niebezpieczeństwo, że te nieprawidłowe nawyki ruchowe staną się fragmentem Pani praktyki asan i utrwalą się jeszcze mocniej. Potem trzeba będzie wykonać podwójną pracę, aby je wykorzenić a następnie stworzyć ich zdrowe odpowiedniki. Po co więc komplikować sobie życie?

Proszę poszukać nauczyciela w najbliższej okolicy za pomocą spisu nauczycieli albo spisu szkół w portalu joga-joga. Jeśli to jest niemożliwe – zaczyna się akurat sezon urlopowy i wiele szkół organizuje kursy wyjazdowe, również dla osób bez doświadczenia w praktyce jogi. Warto skorzystać z tego typu oferty.

Również pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *